piątek, 19 sierpnia 2016

KOLOROWY STARTWitajcie !

Już niebawem wakacje  za nami, niektórzy z nas stoją przed wyborem nowego programu nauczania oraz przygotowanych do niego kart prac, czyli nowego pakietu.
Dzisiejszy rynek jest bardzo bogaty w ofertę do wychowania przedszkolnego, nauczyciel ma możliwość wyboru pakietu i dostosowania go do możliwości swoich dzieci.

Do stworzenia tego postu zainspirował mnie nowy pakiet wydany przez wydawnictwo MAC Edukacja. 
Autorką tego cyklu jest ceniona autorka Wiesława Żaba-Żabińska.
Osobiście uwielbiam wszystkie publikacje autorstwa pani Wiesławy ;) .
Zawsze są na wysokim poziomie merytorycznym. Często sięgam po jej wskazówki, jak pracować na zajęciach z dziećmi bądź jak wprowadzić dane zagadnienie.
Doświadczenie autorki w nauczaniu najmłodszych dzieci jest ogromne.

„Kolorowy Start” - to nowy cykl dla przedszkoli, opracowany dla wszystkich grup wiekowych, tj. od trzylatka do sześciolatka.
Dzisiaj chciałbym bliżej przyjrzeć się pakietowi dla pięciolatka i sześciolatka.
Bohaterami cyklu dla najstarszych dzieci są przedszkolaki Mikołaj i Lena, która jest właścicielką jamnika Lalusia oraz dzieci z grupy przedszkolnej. Bohaterowie towarzyszą dzieciom przez cały rok pracy z „Kolorowym startem”.

Najlepszym atutem tego pakietu jest to, że podczas pracy z grupą mieszaną możemy dostosować do każdego dziecka karty pracy, odpowiednie do jego wieku. Jest to możliwe dzięki temu, że „Kolorowy start” łączą wspólne kręgi tematyczne w każdej grupie wiekowej. Tak więc, gdy dziecko rośnie, rozwija się, wraz z nim rozbudowywane są treści cyklu „Kolorowy start”;).

Autorka cyklu stawia na aktywność dzieci. „Kolorowy start” proponuje nauczycielowi niestandardowe rozwiązania. Zachęca do podejmowania niekonwencjonalnych rozwiązań.

Pakiet KOLOROWY START DLA 5- i 6-latka to:

 • książeczka do pracy zbiorowej lub grupowej
 • karty pracy, cz.1-4
 • wyprawka plastyczna
 • oraz dodatkowo do wyboru: zeszyty przygotowujące do nauki czytania, pisania i liczenia .

W pakiecie podoba mi się to, że poza kartami pracy, została również przygotowana książka do pracy grupowej, którą dzieci wykonują wspólnie przy stoliku, czy na dywanie. Uważam, że takie rozwiązanie uczy dzieci pracy z książką, współpracy w grupie, czy wypowiadania się na różne tematy.
W książce znajdziemy opracowane wszystkie obszary zawarte w podstawie programowej MEN.


Kolejnym komponentem dla dziecka są karty pracy. W tym pakiecie karty pracy opracowane są na każdą porę roku (jesień, zimę, wiosnę, lato). Każda z czterech części składa się z 80 kart pracy. W kartach bardzo podoba mi się to, że znajdują się w nich bardzo ciekawe ćwiczenia grafomotoryczne, które rozwijają sprawność manualną, znajdziemy również sporo ćwiczeń rozwijających logiczne myślenie, czy także rozróżnianie pojęć. Treści zawarte w kartach pracy pozwalają dzieciom na analizowanie, porównywanie, czy klasyfikowanie.Elementem składowym pakietu jest także wyprawka plastyczna. Jest SUPER ! :)


W teczce znajduje się aż 60 kart, w których znajdziemy między innymi:
 • litery
 • cyfry
 • figury geometryczne
 • puzzle
 • historyjki obrazkowe
 • kolorowanki
 • prace plastyczno-techniczne
 • liczmany
 • tablice z serii Owocna Edukacja
 • reprodukcje obrazów
 • w teczce znajdziemy również kolorowanki wodne ;) - Super sprawa ! :) Powiem szczerze, że pierwszy raz spotkałem się z tym w pakietach dla dzieci ;)

Dzięki tym kartom, dzieci mogą zginać, wycinać, sklejać itp. - ćwiczymy przede wszystkim motorykę małą.

Kolejnym ciekawym elementem pakietu są dodatkowe zeszyty, które nauczyciel otrzymuje dla każdego dziecka. Przygotowują one do nauki czytania, pisania i liczenia. To bardzo pomocne, gdy pracujemy z grupą mieszaną wiekowo 5- i 6-latków.

Spośród sześciu zeszytów możemy wybrać:
 • Przygotowanie do czytania (dla 5-latków)
 • Nauka czytania (dla 6-latków)
 • Przygotowanie do pisania (dla 5-latków)
 • Nauka pisania (dla 6-latków)
 • Przygotowanie do liczenia (dla 5-latków)
 • Nauka liczenia (dla 6-latków)

Moim zdaniem jest to świetne rozwiązanie dla dzieci w grupach mieszanych wiekowo. Zeszyty ułatwiają pracę nauczycielowi, gdyż nie musi poświęcać tyle czasu na przygotowanie dodatkowych materiałów dla 6-latków, czy 5-latków.

Czy już wspomniałem, że KOLOROWY START to bogata seria ? ;)

Wydawca przygotował również dwie dodatkowe wyprawki:
 • Wyprawka „Pokaż mi świat”, w skład której wchodzi 12 tablic, na których znajdziemy karty przedstawiające środowisko naturalne oraz 16 kart pracy dla dzieci. Ćwiczenia w wyprawce mają za zadanie pokazać dziecku środowisko społeczno-przyrodnicze.
 • Wyprawka „Czytam, piszę, liczę”. W tych materiałach znajdziemy pomoce przygotowujące do nauki czytania, pisania oraz liczenia. W wyprawce także znajdziemy broszurę, materiały do inscenizacji, co bardzo mi się podoba ! :) Dzieci bardzo lubią odgrywać scenki, wcielać się w różnych bohaterów, więc pomysł jak najbardziej na plus ;)


Jak co roku wydawnictwo MAC Edukacja przygotowuje dla nauczycieli bogatą obudowę metodyczną.

KOLOROWY START” DLA NAUCZYCIELA TO:

 • Przewodniki metodyczne dla nauczyciela, cz. 1-4.

Ja, jako młody nauczyciel wychowania przedszkolnego, uwielbiam przewodniki pani Wiesławy Żaby-Żabińskiej. Publikacje autorki są zawsze świetnie opracowane, na wysokim poziomie merytorycznym. Przewodniki są doskonałą inspiracją dla młodych nauczycieli, ale również i bardziej doświadczony nauczyciel znajdzie w nich dużą dawkę pomysłów na zajęcia.
W przewodnikach metodycznych zawarto szczegółowe scenariusze zajęć dziennych, które zawierają mnóstwo wierszy, opowiadań do wykorzystania na zajęciach . Znajdziemy również zapis nutowy piosenek i teksty piosenek.
 • Kolejną publikacją dla nauczyciela są „Wpisy do dziennika” – świetna sprawa
Bardzo fajne, że wydawca pomyślał, o wersji drukowanej takich materiałów, gdyż zaoszczędza to nauczycielowi mnóstwo czasu na drukowanie takich dokumentów.
 • Nauczyciel pracujący na „KOLOROWYM STARCIE” otrzymuje również zestaw płyt muzycznych (cz.1-3).
Na płytach nauczyciel znajdzie nagrania piosenek w wersji wokalno-instrumentalnej oraz w wersji instrumentalnej. Dodatkowo na płytach znajdziemy podkłady muzyczne do zabaw, nagrania odgłosów przyrody, czy także fragmenty utworów muzyki poważnej.
 • Nauczyciel również otrzymuje do pracy zestaw tablic demonstracyjnych do pracy z dziećmi. W skład zestawu wchodzą 42 tablice formatu A2. W tablicach między innymi znajdziemy: zapoznanie dzieci z zadami ruchu drogowego, przedstawienie środowiska społeczno-przyrodniczego, instrumenty muzyczne i wiele innych.

Do pakietu „KOLOROWY START” został również przygotowany pakiet do języka angielskiego „START WITH FLUFFY!”.
Już niedługo na Małych Odkrywcach, pojawi się wpis na temat angielskiego w przedszkolu ! :)

Więcej informacji możecie znaleźć na stronie wydawnictwa:

Mam nadzieję, że chociaż trochę przybliżyłem Wam temat Kolorowego startu dla najstarszych Przedszkolaków.
Te osoby, które jeszcze nie dokonały wyboru podręcznika lub miały jakiekolwiek obawy przed wyborem tego cyklu, to mam nadzieję, że mój wpis rozwiał Wasze wszystkie wątpliwości i obawy.
Uważam, że praca z Kolorowym startem będzie wielką przygodą dla dzieci, jak i dla nas samych – nauczycieli wychowania przedszkolnego ! :)

Zabawa jest nauką, nauka-zabawą.
Im więcej zabawy, tym więcej nauki”
Glenn Doman
3 komentarze:

 1. Od września będą korzystać właśnie z tego pakietu do wychowania przedszkolnego jaki o do angielskiego ! :) Z niecierpliwością czekam na opinię pakietu do j.angielskiego. Pozdrawiam - Magda

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że do końca sierpnia ukaże się na blogu ;).
   Bardzo dziękuję za odwiedzenie Małych Odkrywców ! :)
   Pozdrawiam, Mateusz

   Usuń
 2. również go wybrałam bo wygląda ciekawie, a angielski zapowiada się moim zdaniem najlepiej z obecnie proponowanych przez inne wydawnictwa :)

  OdpowiedzUsuń