czwartek, 27 kwietnia 2017

Moc inspiracji z "Pudłem pomysłów"


Ostatnio w moje ręce trafiła nowość wydawnictwa MAC Edukacja „Pudło pomysłów”.
Pudło pomysłów to rozbudowany zestaw materiałów pomocniczych dla nauczyciela przedszkola do wykorzystania na zajęciach.
W skład materiałów wchodzi zestaw publikacji, gier planszowych, multimediów oraz pomoce dydaktyczne.
Pomoce te umożliwiają nauczycielowi w kreowaniu kreatywnych i ciekawych zajęć dydaktycznych, które moimi zdaniem w 100% spodobają się dzieciom.
Co najważniejsze łączy zabawę z multisensorycznym podejściem do nauczania.

W dzisiejszym wpisie chciałbym Wam przybliżyć, co znajduje się w pudełku pomysłów i w jak ciekawy sposób możecie wykorzystać elementy pudełka na zajęciach z dziećmi.

PUDŁO POMYSŁÓW zawiera:
  • Duża kostka edukacyjna z kieszonkami na minikarty
  • 8 wieloformatowych gier planszowych
  • 60 minikart do gry w Bingo!
  • Płyta z 19 słuchowiskami dla starszych przedszkolaków
  • Płyta z 19 słuchowiskami dla młodszych przedszkolaków
  • Płyta z 20 filmami edukacyjnymi
  • Scenariusze zabaw z kostką
  • Scenariusze słuchowisk
  • Minikarty z literami i cyframi
  • 60 minikart dla starszych i młodszych przedszkolaków
Kostka z kieszonkami, którą możemy wykorzystać na kilkanaście różnych sposobów na zajęciach dydaktycznych czy również na zajęciach z języka angielskiego.
Zabawy z kostką łączą zabawę ruchową i możliwość zaangażowania wszystkich dzieci, skupia również uwagę przedszkolaków.
Wykorzystanie kostki na zajęciach sprzyja zapamiętywanie informacji.


Pani Wiesława Żaba – Żabińska przygotowała specjalną publikację Scenariusze zabaw z kostką”, która również jest dołączona do pudełka.
Scenariusze zawierają propozycję gier i zabaw z wykorzystaniem kostki. Bardzo fajne w scenariuszach jest to, że przed rozpoczęciem zabawy z kostką jest zawsze wstęp , rozmowa na temat danego zagadnienia.
Miałem już możliwość przetestowania kostki na zajęciach z dziećmi. Rozmawialiśmy na temat emocji, o których mówi się ostatnio bardzo dużo wśród nauczycieli.
W scenariuszach właśnie znajdziemy scenariusz, który podpowiada nam jak wykorzystać kostkę w wprowadzeniu bądź utrwaleniu stanów emocjonalnych.
Celem scenariusza jest właśnie rozpoznawanie, naśladowanie i próby nazywania wybranych stanów emocjonalnych.
Przed rozpoczęciem zabawy z kostką, zadaniem dzieci było rozpoznawanie stanów emocjonalnych po minach i gestach, jakie pokazuje nauczyciel. Ja, zaś przygotowałem ilustracje dzieci, które wyrażały różne emocje.
Następnie razem z dziećmi rozmawialiśmy na temat emocji,co czują, gdy ktoś zniszczy im zabawkę lub mają pokazać jak się czują, gdy przyjdzie po was mama do przedszkola.
Scenariusz porusza również strachy i lęki dzieci, zawiera również fajną rymowankę, której się nauczyliśmy.

Nie bój się uwiązanego psa
ani w pokoju ciemności.
Na świecie jest wiele, wiele radości.
Przegoń te strachy – a sio, a sio!
I wszystko lepiej będzie ci szło.
W. Żaba – Żabińska

Na samym końcu wykorzystujemy kostkę, w której umieszczamy minikarty z emocjami, które również zajdziemy w Pudle pomysłów.
Dzieci rzucają kostkę i nie pokazują, co wyszło, tylko pokazują minę, jaką ma buzia, którą wskazała kostka. Pozostałe dzieci naśladują tę minę i starają się nazwać emocję, które ona wyrażała.
W scenariuszach wyodrębniamy pomysły na wykorzystanie kostki dla młodszych i starszych przedszkolaków.
Zabawy z kostką dla młodszych przedszkolaków zawierają poniższe kategorię:
kolory, stany emocjonlane, owoce, koła w odpowiedniej liczbie, zwierzęta, warzywa, czynności, przedmioty, Bingo! dla młodszych przedszkolaków.

Natomiast w propozycji dla starszych przedszkolaków znajdziemy: warzywa, postacie w różnym położeniu, stany emocjonlane, kolory, obrazki do głoskowania, ikony – aktywność ruchowa, cyfry 0-9 i liczba 10, zawody, litery, Bingo! dla starszych przedszkolaków.


Kolejnym elementem, którym zajdziemy w materiałach to „Filmy i słuchowiska” - jest to zestaw trzech płyt, na których nauczyciel znajdzie słuchowiska dla starszych przedszkolaków, słuchowiska dla młodszych przedszkolaków oraz filmy.

Słuchowiska to krótkie opowiadania, wiersze oraz bajki do których zostały opracowane scenariusze zabaw, pomysły na prace plastyczne, rymowanki, które znajdziemy w dodatkowej publikacji, jaką jest Scenariusze słuchowisk” . Układ scenariuszy słuchowisk jest bardzo zbliżony do „Scenariuszy zabaw z kostką”.

Na płytach znajdziemy między innymi takie opowiadania jak:
A jak Atlas”; „Bajka o prawdziwym skarbie”; „Jak nasza mama zreperowała księżyc”; „O prawach dziecka”; „Dziwny mecz koszykówki”; „Lokator”; „Ślimaki”, „Zimne ręce” oraz wiele innych słuchowisk.

Bardzo fajnym elementem w pudle pomysłów filmy, których na płycie znajdziemy aż dwadzieścia. Filmy poruszają różnorodną tematykę omawianą w ciągu roku szkolnego.
Na płycie znajdziemy między innymi takie filmy, jak:
  • Jesień w sadzie i ogrodzie
  • Jesienne zmiany
  • Znaki drogowe
  • Prognoza pogody
  • Szklane cudeńka
  • W teatrze
  • W świecie muzyki
  • Skarby Ziemi
  • Higiena

Różnorodność pomocy daje duży wachlarz możliwości kreowania zabaw, dlatego do pudełka dołączono również kilka przydatnych pomocy, które możemy wykorzystać do różnorodnych zabaw.

  • Fiszki dla młodszych przedszkolaków
  • Fiszki dla starszych przedszkolaków
  • Litery

Fiszki mogą być wykorzystywane do różnych gier i zabaw. Możemy je również wykorzystać do zabaw z kostką. Nauczyciel może wykorzystać fiszki w dowolny sposób, np. mogą służyć jako obrazki do wyrazów na sylaby.

  • Minikarty do gry w Bingo! - propozycja kart do gry w bingo jest podzielona na dwa poziomy (dla młodszych i starszych przedszkolaków). Jest to zestaw 60 kart.
    Tematyka w minikartach do gry w bingo to: owoce, warzywa, emocje, zwierzęta.

  • Wieloformatowe gry planszowe
    Jest to zestaw 8 gier, które nauczyciel może wykorzystać w dowolny sposób. Jest to na tyle wygodne, gdyż nauczyciel wspólnie z dziećmi może ustalić reguły gry. Dodatkowym atutem gier jest to, że możemy stworzyć własną grę i powtórzyć przy tym dowolny temat, który był omawiany na poprzednich zajęciach.
    Znajdziemy również propozycje autorów, w jaki sposób wykorzystać wieloformatowe gry na zajęciach.


Uważam, że „Pudło pomysłów” pozwoli nauczycielowi na urozmaicenie swoich zajęć, dzięki czemu nauczyciel będzie mógł sprzyjać rozwijaniu logicznego myślenia oraz aktywności ruchowej.



1 komentarz:

  1. Chętnie wykorzystam takie pudło z nadrukiem. Uwielbiam urozmaicać zajęcia moim podopiecznym. Za tydzień będziemy organizować warsztaty kreatywne modrasova z robienia lizaków. Maluchy już nie mogą się doczekać.

    OdpowiedzUsuń