wtorek, 6 września 2016

Bajkoterapia - metodą XXI wieku
Dzieci uwielbiają bajki. Sami często w wolnych chwilach w przedszkolu czytamy dzieciom książeczki z różnymi bajkami czy opowiadaniami. Tego typu literatura jest doskonałym sposobem na przekazywanie najmłodszym pewnej wiedzy oraz zasad, które obowiązują w naszym świecie.

Bajkoterapia to inaczej terapia przez bajki. Jej głównym celem jest odbudowanie pozytywnego u dziecka obrazu świata i własnej osoby. Metoda ta również może pomóc w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami. Takimi, które wywołują lęk u najmłodszych. Idealnym przykładem tego może być np. pierwszy dzień w przedszkolu. Wiem z nauczycielskiego doświadczenia, że pierwsze dni w nowym miejscu, jakim jest przedszkole, mogą być niezmiernie trudne. W takiej sytuacji niezastąpioną metodą jest bajkoterapia.

Metoda ta zyskała popularność wśród nauczycieli wychowania przedszkolnego. Po pierwsze jest bardzo prosta, a po drugie jest uwielbiana przez dzieci! :) Przecież bajki dostarczają wiele radości, uczą również pewnych zasad i reguł zachowania, rozwijają wyobraźnię oraz pozwalają poznać prawdziwy świat.

Musimy jednak pamiętać, że w bajkoterapii teksty muszą ukazywać jasną sytuację, która pozwoli uświadomić dziecko, że problem z którym się boryka, dotyczy także innych osób.

Przeglądając ostatnio ofertę wydawnictwa MAC Edukacja, którą z serca bardzo polecam, znalazłem kilka fajnych książeczek dla dzieci, które uczą a jednocześnie bawią i dają ogromną radość ! :)

Pierwszą książeczką, którą pokochałem wraz z moimi dziećmi w przedszkolu to „Świat w piżamie”. Autorką tej książki, jest Justyna Drobkiewicz. Głównym bohaterem książki jest czteroletni Krzyś. Każdego wieczoru, tuż przed pójściem spać, rozmyśla na temat tego, co dzieje się w nocy, kiedy ludzie i miasto przygotowują się do snu.


Czytając pierwszą stronę książki, dzieci wraz z Krzysiem dowiadują się, że nie wszyscy w nocy śpią. Wraz Krzysiem odkryją się również, że piekarz nie śpi w nocy oraz pozna wiele innych, interesujących ciekawostek, co dzieje się w nocy i czy tak naprawdę wszyscy w nocy śpią. :)

Książka jest świetna i super sprawdzi się w przedszkolu!


Kolejnymi świetnymi książkami są „Opowieści z Krainy Potworów” oraz „Powrót do Krainy Potworów”.

Jak wiemy dzieci uwielbiają potwory. Sam je uwielbiam! ;) Potwory sprawdzają się na każdych zajęciach, wykorzystuje je nawet na zajęciach językowych.
Książka „Opowieści z Krainy Potworów” przedstawia przygody przesympatycznych potworów, Irka, Bartka, Bulbona i Alberta. :) Nasi przesympatyczni bohaterowie mieszkają na skraju Mrocznego Lasu. Głównym ich zajęciem jest pieczenie bułeczek w ognisku i pogryzanie landrynek. Oczywiście potwory przeżywają także różne ciekawe przygody, np. z szaloną kaczką, która uważa, że jest prawdziwą śpiewaczką operową.

W tej książce autora Marcina Pałasza, znajdziemy następujące historie i przygody:

 • O czym marzy Bratek ?
 • Co dręczy Irka ?
 • Wolny jak ptak;
 • Kłopoty to nasza specjalność.

Drugą częścią książki „Opowieści z Krainy Potworów” jest „Powrót do Krainy Potworów”. Nasze potworki nadal mieszkają na skraju Mrocznego Lasu i wciąż przeżywają niezwykłe przygody. Łysa Kaczka stale liczy na rozwój swojej wokalnej kariery, Ciocia Alberta ciągle usiłuje upiec kurczaka.W drugiej części znajdziemy:

 • Wszystko ma początek;
 • Potwory chcą pomagać;
 • Zaklęcia roztargnionego czarodzieja;
 • Muma też potrafi zaskoczyć;
 • Prawie wszyscy są zadowoleni.


Razem z potworami dzieci przeżyją wiele przygód i emocji, uczą się, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach, cieszą się chwilą, gdy bohater znajdzie szczęśliwe rozwiązanie problemu.

Ostatnią pozycją wydawnictwa MAC Edukacja jest już książka przeznaczona dla dzieci wieku wczesnoszkolnym, ale Przedszkolaki również świetnie sobie z nią poradzą.

O przygodach Ady i Adama” - książeczka, ta opowiada historie z życia dwójki rodzeństwa – Adama, który jest uczniem III klasy, i jego młodszej siostry, Ady.
Przygody naszych bohaterów ukazują nam różne dziecięce problemy, takie jak wizyta u dentysty. Przygody Adama i Ady pokazują dzieciom, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach. Pozawalają także zrozumieć dzieciom, że wcale nie trzeba być dorosłym, żeby zmienić świat na lepszy.


W książce autorstwa Pawła Beręsewicza znajdziemy m.in. historie:

 • Wilk Morski”
 • Kłopot Oli”
 • Piórnik”
 • Rozum pod kaskiem”
 • Zielnik”
 • Wernisaż”
 • Nie chcę do dentysty”
 • List”
 • Prawa dziecka'

W sumie w całej publikacji znajdziemy 41 krótkich opowiadań.Cechą charakterystyczną opisywanych przeze mnie publikacji z wydawnictwa MAC Edukacja przeprowadzanie dziecka przez proces radzenia sobie z sytuacjami trudnymi. Drogę tę najmłodsi dobywają wraz z sympatycznymi bohaterami, z którymi mogą się utożsamiać.

Wato także podkreślić, że publikacje zostały tak opracowane, aby pomagały dzieciom zrozumieć swoje emocje.

Pamiętajmy, że bajkoterapia daje poczucie szczęścia i pozwala zapomnieć dziecku o otaczającym, go świecie oraz pokazują wzory radzenia sobie w różnych niełatwych sytuacjach.

Mam nadzieję, że mój post zachęci innych nauczycieli do wprowadzania bajkoterapii i pracy z nią na swoich zajęciach! :)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz